,

Klijanje Ukorjenjivanje i Kloniranje

Klijanje i ukorijenjivanje

Klijanje i ukorjenjivanje je prva faza u uzgoju biljaka.

Postoji nekoliko načina proklijavanja a ovdje će biti riječi o samo dva. To su zapravo isti načini a razlikuju se samo u početnoj metodi.

Namakanje sjemenki u vodi.
Držanje sjemenki u vlažnom mediju – upijajući papir, vata i sl…

Namakanje u vodi

Ovo je način gdje se sjemenke drže kraće vrijeme u vodi (dok ne potonu). Vrijeme držanja sjemenki varira, ali nikad nije dulje od 12 sati (da ne bi došlo do truljenja). Vodu je dobro oplemeniti bakterijama prije namakanja. Ako koristite Fitobaccilus, vrijeme namakanja se smanjuje na od 30min do 5 sati najdulje.

Bakterije ujedno štite samo sjeme od pojave bolesti korijena, pretjerane vlage, a u budućnosti će stvarati povoljnu klimu oko korijena “jedući” loše bakterije i pretvarajući ih u hranjive mikroorganizme.

Mrkva

U svakom slučaju preporučljivi proizvod za klijanje, ukorijenjivanje i fazu vegetacije. U istoj vodi možete i namakati medij u koji ćete saditi proklijale sjemenke ili ju sačuvati za zemlje i medija za vrijeme faze klijanja i ukorijenjivanja.

Sjemenke u vodi
Sjemenke u vodi.

Prikladni mediji za sadnju sjemena su Grodan kockeGrodan, različiti kokos supstrati (Easy PlugEasy ili Root RiotRoot), ili tresetna čašica sa lightmix zemljomSupstrat, tresetom ili perlitom. Ako se ne upotrebljava zemlja onda je potrebno supstrate namočiti u otopini bakterija i vode, a zemlju zaliti. Sve supstrate osim zemlje preporučuje se namakati na pH vrijednosti od 5,5 , i to u vremenu od 30 minuta, da bi se prilagodili najboljoj vrijednosti pH poslije.

Tikvica

pH – kiselost otopine je od iznimne važnosti, kako za klijanje, tako i za nastavak uzgoja. U hidroponskom uzgoju, biljke najbolje uzimaju hranjive tvari ako je pH izmedju 5,5 – 6,5 . Ako je klijanje u zemlji poželjno je da vrijednost pH bude 6.0.

Tikvica 2

Nakon što su sjemenke odležale u vodi (mediji također), vrijeme je da u medij postavite sjeme, “špičastu stranu u zrak”, ne dublje od 1cm i malo pospite da zatvorite prodor svjetla. Medij ocijedite ako je premočen, nije dobro imati vodom natopljeni medij radi truljenja, a opet mora biti dovoljno mokar i vlažan. Sada morate imati klijališteKlijalište u koje ćete staviti svoje sjeme u mediju i koje će Vam čuvati vlagu i toplinu – dvije najvažnije stvari za pravilno klijanje!

Klijalište
Klijalište (propagator)
Salata

Za najbolje klijanje, vlagu treba održavati izmedju 60-80%, temperatura mora biti 20-25 stupnjeva celzijusa i držati do prvih izdanaka u mraku – sjeme će pustiti korijen i klijanje počinje -mlada biljka kreće u potragu za svjetlom. Proces zavisi o kulturi , genetici i naravno održavanju vlage i topline bez velikih oscilacija, a ako su svi uvjeti zadovoljeni možete očekivati klijanje u roku 24 sata do 7 dana, ovisno o sjemenu.

Nakon što mlade biljčice niknu, da se ne bi previše izvile u zrak, potrebno je upaliti izvor svjetla u režimu 18 sati dan – 6 sati noć (može se držati i 24 sata, ali to iscpljuje biljku).

Izvori svjetlosti za klijanje su CFLCFLT5T5 žarulje, mogu biti blizu biljaka bez opasnosti od paleža listova jer ne proizvode toplinu. Naravno, poklopac klijališta ostaje zatvoren barem 10 dana nakon paljenja svjetla i proklijavanja kako bi osigurali potrebnu vlažnost od 75%.

7-14 dana od proklijavanja vrijeme je presađivanja – korijen je probio medij, ne smije biti voden i tanak, ako je takav onda je razlog previše vode u mediju i jer – imate 2-3 “kata” izrasle mladice sa barem 4-6 formiranih manjih listova.

Rotkvice

[woo_product_slider animation_duration=”600″ width=”100″ height=”100″ direction_nav=”true” num_of_prods=”3″ prod_tags=”000321, 046-296-009, 046-057-002, 046-241-007, 0361-430-024, 047-060-002″ show_price=”true” show_title=”true” transparent=”true” border_color=”#ffffff” template=”sliding-theme.css” animation=”fade” image_source =”thumbnail”]

Mrkve

Držanje sjemena na vlažnoj podlozi do proklijavanja

Ova dva načina razlikuju su samo u prvoj fazi. Dok u prvoj metodi imamo potapanje sjemena u vodi na kraće vrijeme, ovdje se radi o vlaženju sjemena nekoliko dana do prve klice.

Jednostavno, uzmemo 2 tanjurića i papirnati ručnik- 2 plahte. Papirnate ručnike namočimo u mlakoj vodi i ocijedimo rukom.

Na jedan tanjur postavimo jedan ručnik i fino ga složimo na tanjur. Sjeme bez ikakve pripreme ili poslije namakanja stavimo na vlažni papirnati ručnik, na njega stavimo drugi papirnati vlažni ručnik i poklopimo naopako okrenutim drugim tanjurom.

Namakanje papirnatih ručnika
Namakanje papirnatih ručnika
Brokoli

Tako pripremljen tanjur i ručnik sa sjemenom položenim u vlagu, držimo na temperaturi od 20-25oC. To je najpovoljnija temperatura za klijanje. Viša temperatura može “skuhati” sjeme. Niža ga može potaknuti da zapravo “odustane” od proklijavanja i ode u hibernaciju.

Nakon 2-3 dana, otvorite i pogledajte, ako su klice izbile 1-2 cm vrijeme je za presadjivanje u medij za ukorjenjivanje – stavite klicu u medij – prvo tanki dio bez lupine sjemena, a glavu sa sjemenom ostavite 1-2 milimetra iznad zemlje – medija. Ostatak postupka je isti kao i na prvom primjeru – klijalište, CFL ili T5 svjetlo – čekamo da korijen probije pa krećemo u presadjivanje za vegetaciju.

Kako bi uvijek točno i precizno znali temperaturu i vlagu u Vašem growroomGrowbox-u najbolje je imati kombinirani vlagomjer/termometarTermometar..

Čili

Iznimno je važno da nikako ne dozvolite da se papirnati ručnici osuše, jer onda sjemenu nema spasa. Redovito provjeravajte vlažnost i, po potrebi, namočite.

Peršin

Kloniranje – Uzimanje i ukorjenjivanje reznica (klonova)

Za kloniranje moramo imati matičnu biljku, tzv. “majku”. Majka mora biti dovoljno razvijena u vegetaciji da bi se reznice mogle sigurno ukorjenti. Reznice ne uzimamo ako biljka već cvjeta ili je u fazi ploda.

Vegetacijski period (faza rasta) je jedina faza razvoja u kojoj uzimamo reznice za kloniranje. Matična biljka mora biti zdrava, razvijena u vegetaciji, sa izbojima ili granama spremnim za cvat. Starost matične biljke mora biti najmanje 30 dana, a najbolji rezultati (postotak ukorjenjivanja) dobivaju se kad je “majka” stara 8 tjedana (cca 60 dana).

Uzimanje reznica (kloniranje)
Uzimanje reznica (kloniranje)
Celer

Kloniranje – uzimanje reznica

Reznice (klonove) režemo iz razvijenih grana sa strane, nikako centralnu stabljiku jer će to zaustaviti rast i razvoj dodatnih grana koje izbijaju iz centralne stabljike. Centralna stabljika se reže i podrezuje ako nemamo visinu prostora (topiranje).

Režemo otprilike 10-15 cm od vrha najsvježijeg izboja granu sa strane, zatim uklonimo sve listove koji su stariji, a ostavljamo samo najsvježije listove pri vrhu reznice.

Reznicu potom režemo pod kutem od 45 stupnjeva da otkrijemo najviše “srčike” (bijelog tkiva) u sredini stabljike iz koje će se razviti korijen.

Potopimo u otopinu vode i aditivaRoot za ukorijenjivanje reznica na 30 sekundi do 2 minute (možete koristiti prah ili gel, ali dobro otresite i obrišite reznicu nakon umakanja – ako je predebeli sloj, korijen neće imati zraka i teško će se razviti).

Stavimo reznicu u medij za kloniranjeGrodan kockeGrodan, Root RiotRoot ili Easy PlugEasy.

Ostali koraci za kloniranje su isti kao i za proklijavanje. U klijalište, temperatura i vlaga. Nakon 5-14 dana reznice (klonovi) bi se trebali ukorjeniti. Sada slijedi presađivanje za vegetaciju.

Rajčica

Ako su reznice od zeljastih (mekih) biljaka postoji mogućnost da “klonu” nakon stavljanja u medij i klijalište. Ne očajavajte, to je normalno, u roku od 24-48 sati same će se ispraviti ako su uvjeti vlage, svjetla i temperature zadovoljeni.

Ako imate bilo kakvih pitanja vezanih uz temu “Klijanje, ukorjenjivanje i kloniranje”, molimo postavite ih u komentarima ispod.

Da li Vam je članak “Klijanje i Ukorjenjivanje” bio od koristi?

[rating_form id=”1″]

2 replies
    • Avatar
      Admin says:

      Root Riot je kokosov supstrat, dok je Grodan mineralna kamena vuna.

      Rezultati su izvrsni i u oba medija. Grodan je cjenovno povoljniji i pogodniji za komercijalnu proizvodnju. Root riot je idealan za ukorjenjivanje reznica (klonova).

      Reply

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *